JINÝ FORMÁT je prezentací jedné soukromé sbírky, která je poměrně nesourodá. Obsahuje pohlednice, fotografie a reklamní účtenky. Na pohlednicích a fotografiích převažuje námět moderní architektury. Můj zájem se ale občas vydá i po jiné cestě, a tím se i rozšiřují náměty. Druhou velkou skupinou jsou historické reklamní účtenky – současné, z období socialismu i z první republiky. Na první pohled tyto historické předměty nic nespojuje, na pohled druhý se všechny nacházejí jaksi „na okraji“. Nevzbuzují valný zájem ani mezi odborníky, ani mezi fanoušky retra. Věřím ale, že můžou oslovit nejen mě.

Proč název JINÝ FORMÁT? Záměr prezentovat svou sbírku mám už dlouho. Za tímto účelem jsem kdysi založila i facebookový profil Marginální grafika, na němž jsem chtěla zájemcům představovat svou sbírku účtenek. Jenže nová sociální média vyžadují specifický formát obrázků a podlouhlé účtenky nevhodně ořezávají. Proto jsem se musela chtě nechtě uchýlit k představení sbírky na webových stránkách.

Jak se na stránce orientovat? JINÝ FORMÁT není vychytaná webová prezentace sbírek, jako mají třeba Museum of Modern Art v New Yorku nebo Victoria and Albert Museum v Londýně (i když mě takové databáze fascinují). Moje databáze je o něco jednodušší. Sbírku si můžete prohlížet buď podle jednotlivých hlavních oblastí (fotografie, pohlednice, účtenky), nebo v levém sloupci (pokud se na stránku díváte ze stolního počítače) najdete rozcestník, díky němuž si můžete zobrazovat materiály podle různých kategorií. Na web přidávám pravidelně nové předměty, které se zobrazují na hlavní stránce v mozaice obrázků. Časem snad přibude nějaký ten článek na blogu.

Pamatujte, že to, co najdete volně k prohlédnutí na internetu, ještě není všeobecným vlastnictvím. Proto pokud by vás některá moje pohlednice, fotografie nebo účtenka zaujaly a chtěli byste je někde použít, napište mi o tom a zkusíme se domluvit na řešení, které by vyhovovalo nám oběma.